سپتامبر, 2017 بدون نظر دکوراسیون منزل

رنگهایی که با آن خانه مان را می آراییم از لحاظ روانی بر ما تاثیر گذار است. از نظر علمی این تاثیرات به دو بخش قابل تقسیم است:

۱: حس ذهنی:

اولین تاثیر روانی است که رنگها در دکوراسیون و محیط اطراف دارند و به دریافت حسِ رنگی که از طیف مرئی ناشی نشده باشد مربوط است. اگر چشمانمان را ببندیم و اندکی فشار روی پلکها ایجاد کنیم میبینیم که احساس رنگ، بصورت انتزاعی به وجود میآید که این یک اثر ذهنی از رنگ است و واقعی نیست. دلیلِ دیدن رنگ ذهنی به دو پدیده به هم نزدیک مربوط است: یک تصویری که حاصل از رنگ است و به حس رنگ بعد از گذر از تاثیر محرک که به آن کنتراست گفته می شود مربوط است. دیگری که تباین نامیده می شود و ناشی از احساس بصری است که همان لحظه پس از قطع تحریک عامل خارجی ایجاد میشود . بنا بر این توضیحات تصاویر دو گونه اند، منفی و مثبت: احساس دیدن ِ رنگ مکمل آن رنگی که دیده شده که همان پس زمینه منفی است. بعنوان مثال رنگ سبز که پس تصویرِ رنگ قرمز است . اگر رنگ احساس شده همان رنگ محرک باشد این پس زمینه مثبت میباشد. مانند رنگ قرمز که در فام و پس زمینه، همان رنگ قرمز است.
پس زمینه منفی زمانی رخ میدهد که بعد از خیره شدن به یک محرک شدید، چشمها به یک سطح سفید خالی و یا خاکستری معطوف شود، علت پس زمینه مثبت را تداوم روند شیمیایی در شبکیه پس از رفع اثر محرک، ذکر میکنند، درباره علت پس زمینه منفی، غالباً روند خستگی شبکیه چشم مطرح می کنند.

۲ : اثرات ذهنی رنگهای عینی:

زمینه دیگر ملاحظه روانشناختی، به احساس معینی مربوط است که رنگهای عینی موجود در فضای اطراف و دکوراسیون داخلی در بیننده ایجاد میکند؛ به عبارت دیگر در اینجا رابطه رنگهای عینی با اثرات ذهنی شان مورد اشاره است . مثلاً آشکاراست که برخی فامهای رنگی، پیش آیند هستند یعنی موجب می شوند که اشیا نزدیکتر به نظر آیند ؛ بر عکس، برخی فامها پس رونده هستند و موجب میشوند تا اشیا دورتر به نظر برسند. همچنین فامهای رنگی دارای طول موج بلندتر (مثل قرمز و نارنجی)و گرمتر از فامهای طول موج کوتاهتر (مثل آبی و سبز) احساس میشوند. احساس گرمی و سردی، پیش آیندگی وپس روندگی در واقع اثرات ذهنی هستند که در رنگها از جنبه روانشناسی رنگ و نه از جنبه فیزیولوژیک رنگ، مورد و بررسی است.
درباره تاثیر رنگها در چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل و طراحی داخلی فضاهای اداری ، تجاری و …. میتوان اینگونه توضیح داد که:
همه ما اهمیت رنگها را بارها و بارها در زندگی و محیط اطرافمان احساس کرده ایم. این عنصر اساسی در چیدمان دکوراسیون منزل نیز نقش بسیار تأثیرگذاری ایفا می کند. بنابراین، با استفاده درست از آن می توانیم خانه ای شاد و محیط کاری دل انگیز و امن و مفرح ایجاد کنیم. به همین دلیل لازم است زبان و معانی رنگها را بدانیم تا بتوانیم بدرستی از آنها در محیط زندگیمان استفاده کنیم . به طور کلی رنگها به دو دسته تقسیم میشوند: رنگهای اصلی که شامل زرد، آبی، قرمز هستند و رنگهای فرعی نظیر سبز، بنفش، نارنجی، زرد مایل به سبز، سبز مایل به آبی، آبی مایل به سبز، بنفش مایل به قرمز و … که از ترکیب رنگهای اصلی به ایجاد می شوند. البته، تقسیم بندیهای دیگری هم برای رنگها مطرح میشود. به عنوان مثال که آنها را در دو گروه رنگهای گرم و سرد دسته بندی می کنند. برای تشخیص این مسأله باید در چرخه رنگ خطی از زرد به بنفش بکشید. رنگهای سرد رنگهایی هستند که در در ترکیب آنها آبی به کار رفته ودر سمت چپ خط قرار دارند مانند رنگهایی مثل سبز و فیروزه. این رنگها به طور کلی خاصیت آرام بخشی دارند. دسته دیگر رنگهایی هستند که در طرف راست خط قرار دارند و در ساختمان آنها قرمز به کار رفته و به عنوان رنگهای گرم شناخته می شوند، نظیر صورتی، نارنجی و … بنابر پژوهشهای متعدد، این گونه رنگها بیانگر احساسات مختلف هستند که از خوش بینی محض تا خشونت شدید را در بر می گیرد .
متناسب با فضای خانه از الگوهای هماهنگ زیر درچیدمان دکوراسیون منزل میتوان استفاده کرد:

الف)استفاده از الگوی تک رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی:

هنگامی که از یک رنگ خاص برای طراحی فضای زندگی و کار استفاده کنیم از الگوی تک رنگ استفاده کرده ایم.

ب)شیوه استفاده از کنتراست و تضاد در دکوراسیون داخلی:  

در الگوی کنتراست میتوانیم از دو رنگ متضاد مانند نارنجی و آبی کنیم و بدین طریق فضایی متفاوت ایجاد کرده ایم .

ج)الگوی استفاده از رنگهای مشابه:

در این روش اگر رنگ سبز را انتخاب شود، برای تکمیل از رنگهای هم خانواده مثل یشمی ، سدری و … استفاده میشود.

د)به کارگیری رنگهای متنوع در طراحی داخلی :

این شیوه به طور معمول زیاد استفاده می شود، اما باید توجه داشت در این روش، هماهنگی رنگها در دکوراسیون و چیدمان دقیق صورت گیرد تا از نظر زیباشناسی چشم نواز و زیبا باشد و حس بصری خوبی را به بیننده القا کند.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *