15 راه استفاده از روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون 

اکتبر, 2017 1 نظر روانشناسی در دکوراسیون

به سرعت بگویید، رنگ مورد علاقه ی شما چیست؟ آیا میدانستید که هر رنگ دارای حس و اثر روانی خاصی است؟ به عنوان مثال قرمز ضربان قلب ما را تند تر میکند در حالی که رنگ آبی باعث ایجاد آرامش می شود. حتی برخی رنگ ها هستند که باعث می شوند اشتهایمان را از دست بدهیم. اگر می خواهید فضایی خاص را در خانه تان به وجود آورید، قبل از خریدن قوطی های رنگ، حالاتی را که هر رنگ القا میکند را بررسی نمایید.  اگر میخواهید به یک آشپزخانه ی دلگیر انرژی بیشتری را بیفزایید یا راه را برای خلاقیت بیشتر به محیط کارتان باز کنید، با ما همراه باشید تا بتوانید با این راهنما رنگ مناسب را بهتری را انتخاب کنید.

1ـ سلامی به نور خورشید

برای ایجاد انرژی بیشتر در فضا، به رنگ زرد فکر کنید: زرد مولد انرژی های شاد و مثبت است. و به شدت توجه را به خود جلب می کند، پس از آن در جا هایی که میخواهید چیزی را نمایش بگذارید، مثل مسیر ورودی یا در ورودی استفاده کنید.

2ـ نارنجی گرم و محرک

سایه روشن زرد و نارنجی، گرم و رشد دهنده است. و برای مکان هایی چون آشپزخانه  و سالن غذاخوری بسیار مناسب می باشد. می توانید با این رنگ ها دیوارها را نقاشی کنید یا از بلور الات و ظروف شیشه ای نارنجی یا صندلی هایی با این رنگ  استفاده کنید .

3ـ سبز روشن برای شکوفایی:

رنگی بین سبز و زرد انتخاب بسیار مناسبی برای تزئین اتاق کودک است چرا که از نظر جنسیتی، خنثی است. برای ایجاد حس پسرانه و سرزنده تر آن را با رنگ فیروزه ای ترکیب کنید، اگر سبز را با صورتی کم رنگ و ارغوانی همراه کنید طرحی دخترانه تر به دست می آید.

4ـ سبز آرامش بخش:

در دکوراسیون مطب دکتر ها از سایه های رنگ سبز استفاده می شود علتی دارد؛ سبز رنگی آرامش بخش و رنگ طبیعت است که احساس آرامش را به همراه دارد. از رنگ های سبز استفاده کنید تا هم خود را جوان تر کنید و  هم سلامت فیزیکی و عاطفی خود را تقویت نمایید.

5ـ رنگ تیله ای (سبز- آبی) برای نتیجه بخشی و ثمردهی:

اگر فکر میکنید رنگ آبی بسیار خنک و آرامش بخش است، از سایه ای سبز-آبی برای ایجاد فضایی صمیمانه و آسایش بخش استفاده کنید. از سویی دیگر، مطالعات نشان داده اند که رنگ آبی و تیله ای بسیار به متمرکز ماندن کمک میکنند و این رنگ ها گزینه های بسیار مناسبی برای دفاتر کار هستند.

6ـ آبی تیره آرامش بخش:

وقتی به رنگ آبی نگاه می کنید، بدن شما موادی را تولید میکند که سیستم عصبی شما را آرام میکند.  آبی فکر شما را پالایش می دهد و به شما کمک میکند که به انچه که در زندگی حائز اهمیت است بیندیشید. از آنجایی که آبی رنگ آب و آسمان است، گزینه ای مناسب برای استفاده در دکوراسیون است. اما بیشتر برای اتاق خواب و حمام به کار برده می شود  که میخواهید فضایی مناسب و آرام بخش داشته باشید.

7ـ از بنفش اشرافی لذت ببرید:

به طور تاریخی، رنگ بنفش با اشرافی گری در آمیخته و به عنوان رنگی که بسیار آفریننده است، مطرح است. بنفش هم چنین به عنوان تحریک کننده فعالیت ذهن برای حل مسایل شناخته می شود. اجزای بنفش را با رنگ های متالیک و تیره همراه کنید تا جلوه ای مجلل ایجاد کنید و فضا بیش از حد زنانه نشود.

8ـ با قرمز انرژی بیشری دریافت کنید:

رنگ قرمز معمولا با حرکت، سرعت و هیجان همراه است. مطالعات نشان داده اند که تنها نگاه کردن به این رنگ می تواند ضربان قلب تان را افزایش بدهد؛ پس توجه داشته باشید که آنرا در کجا به کار می برید. اگر از این رنگ به اندازه استفاده شود، میتواند حسی رمانتیک را القا کند و اشتها را هم افزایش دهد. آیا اکنون به فکر تغییر دکوراسیون آشپزخانه افتادید؟!

9ـ سایه های روشن های قوی برای خلاقیت:

حس نیرومندی که در رنگ قرمز-نارنجی نهفته است، انتخاب بسیار خوبی برای مکان هایی که به منظور افزایش خلاقیت، فعالیت و نشاط ایجاد شده می باشد. شما می توانید آنرا با رنگ سفید همراه کنید تا تأثیر بیشتری به دست آید.

10ـ نارنجی شاد و دوست داشتنی:

در بین همه رنگ ها، نارنجی از هیجان انگیزترین رنگها است که رنگ خنده و جشن است. به طور کلی، افرادی که از رنگ نارنجی در تزیینات داخلی شان استفاده می کنند گرم، با اعتماد به نفس، بی خیال و حریص هستند. در فضا هایی که می خواهید بی دلیل شاد باشید از این رنگ استفاده کنید تا از هوشیاری خود بکاهید و وجه جوان تر و رام نشده ی خود را در آغوش بکشید.

11ـ سفید پاک و با طراوات:

با اینکه سفید به عنوان رنگ پیش فرض استفاده نمی شود، اما از نور طبیعی خانه استفاده می کند و هوای تازه ی، پاکی و آرامش را به همراه می آورد. در حالی که رنگ سفید ممکن است اندکی استریل به نظر بیاید هنگامی که به جا استفاده شود، می تواند به بهترین حالت وسایل خانه ی شما را نمایان کند.

12ـ مشکی برازنده:

مشکی احتمالاً آخرین رنگی است که به خاطر سندروم ترس از خانه های شبیه غار برای رنگ دیوارهایتان به آن فکر می کنید. اما اگر به دنبال درام مختصری هستید، احتمالا ارزش آنرا دارد که این رنگ تیره ی شیک را در نظر بگیرید.

13ـ صورتی بشاش و خوش بین:

اندکی احساسات رمانتیک را  با سایه ای از رنگ صورتی به فضایتان بیفزایید. در مقایسه با سایر رنگ ها، صورتی حتی می تواند در فضاهایی که از نظر جنسیتی خنثی هستند به کار روند. راهکار بسیار خوبی است که به رنگ هایی مثل آبی پررنگ و مشکی اثری زنانه بخشد.

14ـ قهوه ای گرم و دلپذیر:

بسته به ترکیب رنگی که انتخاب می کنید، رنگ قهوه ای می تواند ارگانیک و متعلق به زمین، اشرافی و کلاسیک یا پاک و مدرن باشد. برای یک ظاهر سطح بالا، ترکیب قهوه ای و خاکستری و رنگ متالیک کامل و عالی است، یا اگر چیزی خیره کننده تر میخواهید، آنرا با رنگ های روشن تر مثل آبی و نارنجی همراه کنید.

15- خاکستری مبهم و پیچیده:

رنگ خاکستری بیشترین اهمیت را در آذین بندی دنیا داشته است. به دور از محدودیت در هر زمانی خاص و شیک است. ضمن اینکه خاکستری بهترین پس زمینه برای برخی از رنگ ها مثل  صورتی یا زرد تند است.

در نهایت وقت آن است که انتخاب کنید که رنگ مورد علاقه ی شما برای استفاده در خانه تان چیست؟ آیا در حس و حال قرمز عاشقانه هستید یا بنفش خلاقانه؟

ترجمه پریسا محقق مطلق

Tags
1 نظر
  1. تارا

    عالی بود

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *