نکاتی در مورد کفپوشها

نوامبر, 2017 1 نظر محصولات دکوراسیون داخلی

کف خانه غیر از کاربرد خاصش، از لحاظ دکوراسیون در حکم پاﯾه خانه محسوب می شود. کف خانه سطح وسیعی از آن را پوشش می دھد، که باﯾد از لحاظ آراﯾشی و ھم به جھت استفاده آسان و عملی، مورد توجه واقع شود. کفپوش ھا گاه به حدی تاثیرگذارند که به محض ورود به مکانی ابتدا دکور و نوع پوشش کف جلب توجه می کند.

قبل از انتخاب نوع کف پوش، به چندﯾن سوال پاسخ دھید. آﯾا نوع کف پوش منتخب با سلیقه و سبک زندگی تان ھماھنگی دارد؟ کاربرد فضای مورد نظر چیست و چه میزان تردد در آن وجود دارد؟ با پاسخ دادن به این پرسش ھا شاﯾد بتوانید به اﯾده آل ھای ذھنی تان نزدﯾک تر شوﯾد و در نھاﯾت طراحی موفق تری داشته باشید. پوشش ھای مختلفی را می توان برای کف منزل در نظر گرفت. در انتخاب پوشش کف برای نقاط مختلف خانه باﯾد به کاربرد، راحتی و امنیت آن توجه کرد.

ھمیشه موقع خرﯾد ﯾادتان باشد که ھماھنگی، زﯾبایی و ضرورت کالا را در نظر بگیرﯾد تا پس از مدت کوتاھی مجبور به انتخاب جاﯾگزﯾنی برای آن نشوﯾد. اگر با در نظر گرفتن خصوصیات ھر اتاق، کف پوش وﯾژه ای برای ھر اتاق انتخاب می کنید، باﯾد در نظر بگیرﯾد که حس تعادل در کل خانه رعاﯾت شود. در ادامه به بررسی انواع کفپوش و کارایی آن می پردازیم.

  •   موکت: ﯾار قدﯾمی

اگر عادت دارﯾد پابرھنه در خانه راه بروﯾد و ﯾا اگر آب و ھوای بیشتر ماه ھای سال در محل سکونت تان، سرد است و ھمچنین اگر فرزندان کوچک دارﯾد ﯾا فرد سالمندی با شما زندگی می کند، انتخاب آسان است: موکت!

در اتاق ھایی که فضای کمی دارند و در اتاق ھاﯾی که دکورخیلی شلوغ دارند و ھمچنین در اتاق ھایی که آفتابگیر نیستند، سراغ موکت ھای روشن بروﯾد. تمیز کردن موکت بسیار راحت است. کافی است ھر روز بعد از جاروزدن، ﯾک دستمال نم دار روی کل موکت بکشید تا موھا و پرزھایی که در لابه لای منفذھای موکت گیر کرده است، خارج شود. در مکان ھای مرطوب بھتر است از موکت استفاده نکنید و ﯾا از موکت ھایی استفاده کنید که الیاف مصنوعی کمتری دارند. در اینصورت طبیعتاً حساسیت زایی شان کمتر است. این را ھم ﯾادتان باشد که موکت اتاق کودکان باﯾد پرزھایی محکم و کوتاه داشته باشد. بھتر است موکت اتاق کودکان از الیاف طبیعی ساخته شده باشد.

  • سنگ و سرامیک ھا: سرد و پر ابھت

اگر محل سکونت تان پر از گرد و غبار است و این گرد و غبار از درز پنجره ھا وارد منزلتان می شود و ﯾا اگر در خانه از حیوانات اھلی نگه داری می کنید، بھتر است برای کفپوش خانه سنگ و سرامیک را انتخاب کنید. پاک کردن دوده و گرد و غبار از روی سطوح سرد و لغزنده، بسیار راحت تر است تا سطوحی مثل موکت که تمام گرد و غبار را در خود نگه می دارند. استفاده از سرامیک و سنگ، درخشندگی خاصی به محیط می دھد.

تمیز کردن اﯾن سطوح ھم بسیار راحت است و ھر لکه ای به راحتی از روی اﯾن سطوح صاف و صیقلی پاک می شود. ھر چند که مجبورﯾد تعداد دفعات تمیز کردن کفپوش ھا را افزاﯾش دھید. استفاده از سرامیک ھایی به رنگ کرم و سفید با رگه ھای کرم در راھروھا توصیه می شود. زﯾرا فضای راھرو بدﯾن ترتیب باز و روشن به نظر می رسد. از سرامیک و سنگ ترجیحا در جاھاﯾی استفاده کنید که میزان رطوبت ﯾا میزان گرد و خاکش زﯾاد است.

سرامیک در اندازه ھای متفاوت و رنگ ھای مختلف موجود است و زﯾباﯾی و درخشندگی خاصی را به محیط می بخشد. ھر چقدر ابعاد سرامیک بزرگ تر باشد، زﯾباﯾی اش بیشتر می شود. در فضاھای بزرگ می توانید از سرامیک ھای طرح دار استفاده کنید تا محیط را زﯾباتر جلوه کند. در اتاق ھای کوچک نیز می توانید از سرامیک ھایی با ابعاد بزرگ استفاده کنید تا اتاق را متفاوت و بزرگ جلوه دھید.

سنگ به دلیل زﯾبایی و  ارزشمند بودنش در دکوراسیون ارزش قابل توجھی دارد. استفاده از سنگ در اتاق خواب به دلیل سرد بودنش چندان رایج نیست. لکه ھای چربی و آبلیمو به سختی از روی سنگ پاک می شوند. ھمچنین می توانید با چسباندن ﯾک تکه چرم به انتھای پاﯾه ھای صندلی ھای اتاق پذﯾراﯾی از صداﯾی که پس از برخورد با سنگ اﯾجاد می شود، جلوگیری کنید. به طور خلا صه می توان گفت سنگ تنھا ماده ای است که با ھر دکوری زیباست.

  • پارکت: آشتی با طبیعت

پارکت پوششی از جنس چوب است، که برای کف داخل ساختمان استفاده می شود. بدین صورت که قطعات پارکت را به صورت موازی در کنار هم قرار می دهند تا کف ساختمان پوشیده شود. پارکت ھا اگر چه ﯾک حس گرم و صمیمی را به بیننده القا می کنند، اما مشکلشان اﯾن است که در برابر رطوبت مقاوم نیستند.  بنابراﯾن در آشپزخانه ھا زﯾاد مورد استفاده قرار نمی گیرند.

آشپزخانه و حمام مکان ھاﯾی ھستند که ھمیشه باﯾد تمیز و ضدعفونی شده باشند. بھتر است در اﯾن مکان ھا از کاشی یا سرامیک استفاده کنید تا تمیز کردن سطح راحت تر باشد. پارکت به عنوان سالم ترین کفپوش جهان از نظر سلامت و بهداشت و پاکیزگی شناخته می‌شود. از نظر اقتصادی باید پارکت را به عنوان یک سرمایه تلقی کرد نه کالای مصرفی، زیرا این کفپوش همیشه ارزش مالی خود را حفظ می کند و موقع فروش ملک، به مراتب بیش از بهای خود ایجاد ارزش افزوده می‌کند

پارکت‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف وجود دارند و به دلیل وجود مواد پلاستیکی، مانع از خوردگی‌های موریانه‌ای و حشرات موذی می‌شوند. البته بهترین متریال برای کف ساختمان مسکونی چوب و مشتقات آن نظیر پارکت می‌باشد.

پارکت فرآورده‌ای صد در صد طبیعی و بخشی از حیات نباتی است و با واکنش‌ها و رفتاری همانند خواستگاه اولیه حیاتی خود، گرایش به ایجاد تعادل رطوبتی با محیط اطراف خود دارد. پارکت‌ها در مقابل فاکتورها و عوامل محیطی مقاومت زیادی دارند و در برابر استفاده طولانی مدت، امتحان خودشان را پس داده اند. رنگ، نقش و زیبایی پارکت سالیان سال حفظ می‌شود.

  • لمینیت: عایق و بادوام

لمینت، نسل جدید کفپوش‌های ساختمانی است که نسبت به پارکت دوام بیشتری دارد. به راحتی و بدون نیاز به چسب روی زمین نصب می‌شود و برای محیط‌های اداری و خانه‌های مسکونی قابل استفاده هستند.

جالب است بدانید لمینت‌ها کمتر از نیم قرن است که به بازار محصولات ساختمانی معرفی شده‌اند. لمینت‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ توسط یک شرکت سوئدی اختراع شدند. این کمپانی در سال ۱۹۸۴ محصولات خود را روانه بازار کرد، اما این روزها، به دلیل کارآیی و استقبالی که از این محصولات ساختمانی شده است شرکت‌های زیادی اقدام به تولید آن می‌کنند.

لمینت‌ها کفپوش هایی هستند که نمای ظاهری آنها از طرح و نقشه‌های چوب، کپی‌برداری شده است. در نگاه اول شاید فکر کنید که آنها الوارهای واقعی‌اند، اما با کمی دقت به مصنوعی بودن آنها پی می‌برید. در واقع لمینت‌ها از چند لایه چوب متراکم و به هم فشرده «اچ دی اف» ساخته شده اند و سطح خارجی آنها روکشی دارد که مشابه نقش و نگارهای چوب طبیعی است.

این دسته از کفپوش‌ها در گروه کفپوش‌های مدرن قرار دارند و به‌خصوص برای خانه هایی که ساکنان آن قصد دارند از سبک دکوراسیون مدرن برای منزلشان استفاده کنند، بسیار مناسب است.

  • فرش:  با قدمت دﯾرﯾنه

فرش در ذھن تک تک اﯾرانی ھا، نمادی از زﯾبایی است. در گذشته، فرش تنھا پوشش کف بود اما این روزھا بیشتر جنبه تزﯾینی دارد. نمی شود از ھر نوع فرشی در ھر جایی استفاده کرد.

مثلا در اتاق پذﯾرایی بھتر است از فرش ھایی به رنگ روشن و با بافت رﯾز و ظریف و ابریشمی استفاده کرد. در ورودی ھا و اتاق نشیمن نیز که رفت و آمدشان بیشتر از ساﯾر نقاط خانه است، باﯾد از بافت ھای ضخیم تر و رنگ ھای تیره تر استفاده کرد. در اتاق کودکان بھتر است از فرش ھای ماشینی ضخیم و ﯾا فرش ھای چینی که ضخامت زﯾادی دارند، استفاده کرد.

ﯾک نقش ساده در وسط موکت باعث آشفتگی دﯾد نمی شود، ضمن اﯾنکه بیش از حد ھم توجه بیننده را به خودش جلب نمی کند. طرح ھای پُر و رنگارنگ باعث تشوﯾش اعصاب می شوند و چشم ھا را به خودشان مشغول می کنند. آنھاﯾی که آرامش را در فرش منزلشان ھم جستجو می کنند، بھتر است به سراغ فرش ھاﯾی بروند که تنھا ﯾک طرح و نقش ساده دارند.

در اتاق ھاﯾی که فضای کوچکی دارند و ﯾا پر از وساﯾل دکوری ھستند، از فرش ھای پرنقش و نگار و دارای رنگ ھای تند استفاده نکنید. زﯾرا علاوه بر اﯾنکه آرامش محیط را برھم می زند، باعث می شود که فضا نیز کوچک تر از اندازه واقعی اش به نظر برسد. در چنین اتاق ھایی بھتر است از ساده ترین طرح فرش و روشن ترین رنگ استفاده کنید.

انتخاب فرش بستگی به نوع و شیوه دکور خانه و فرھنگ اعضای خانواده دارد. بعضی ھا به قالی و گلیم و گبه علاقه زﯾادی دارند و ترجیح می دھند با ادغام دو ﯾا سه سبک مختلف دکوراسیون در داخل منزلشان، از انواع فرش ھا برخوردار شوند.

  • اپوکسی: زیبا و با دوام

کفپوش های اپوکسی یا به اصطلاح کفپوش های بدون درز ( کفپوش های بهداشتی ) از ترکیب مقدار مناسبی هاردنر به همراه رنگدانه ها تهیه می شود. از این رو دارای تنوع رنگ زیادی می باشند و کیفیت و دوام بالایی دارند و سال ها پس از اجرا نیازی به بازسازی نخواهند داشت .

این کفپوش ها به سهولت بر روی تمامی سطوح سیمانی ، سنگ ، موزایک و … قابل اجرا می باشند. کفپوش اپوکسی صد در صد جامد می باشد. کفپوش اپوکسی مایع یکپارچه از رزین اپوکسی با ضخامت ۰/۵ الی ۵ میلی‌ متر و بیشتر با فام دلخواه و سطحی شیشه ای است. از خواص آن مقاومت شیمیایی بالا به حلال‌ها، اسیدها، بازها و نمک‌ها، عدم جرم پذیری، ضد باکتری، طول عمر بالا، سرعت بالای اجرای عملیات، تنوع رنگ و طرح، عایق، نظافت آسان، مقاومت مکانیکی و عدم ترک خوردگی می‌باشد.

ساختار پلیمری روکش حاصله به دلیل عدم استعمال حلال، پس از خشک شدن ثابت مانده و هیچ گونه کاهش خواص یا ضخامت در آن دیده نمی‌شود که اصطلاحاً به آن (solvent free) اطلاق می‌شود.  این پوشش با داشتن چسبندگی بسیار بالا به سطح بتنی و فلزی و همچنین سیستم هایی نظیر اپوکسی و پلی یورتان، مقاومت شیمیایی بسیار بالا در مقابل آب ، مواد شیمیایی، روغن ها، اسیدها، قلیاها و حلال ها و برای پوشش دهی کف بتنی کارخانجات و سالن تولید واحدھای نظامی بسیار مناسب می باشد.

این پوشش همچنین برای کف آشپزخانه و سرویسهای بهداشتی و حمام هم توصیه می شود. سازگاری آن با شرایط مختلف آب و هوایی و حساسیت پایین آن به شرایط محیطی و قابلیت اعمال آسان آن کاربرد این پوشش را بسیار گسترده می کند.

  • کفپوش PVC: ارزان اما با دوام

جنس این نوع کف پوش‌ها از پی وی سی (PVC floor) است، که با روکش‌هایی با الگوی عروسکی، چوب گرانیتی، تایل موکت نما و غیره در بازار عرضه می‌شود. کف‌پوش PVC شامل دو نوع تایلی و رولی می‌باشد. ضخامت کف‌پوش‌ها معمولاً ۲ یا ۳ میلی‌متر است و کف پوش‌های استفاده شده در مکان‌های ورزشی تا ۵ میلی‌متر نیز می‌باشند.

برای نصب کف‌پوش‌ها ابتدا باید کف سازی صورت گیرد و سپس با چسب به سطح چسبانده می‌شوند. برای کف اتاق خواب‌ها از نوع ۲ میلی‌متری آن استفاده می‌شود چراکه ارزان‌تر و مقرون به صرفه تر می‌باشد. نوع ۳ میلی‌متری آن نیز برای پوشاندن حال و پذیرایی و نیز اماکن پر رفت و آمد مناسب است.

 کف‌پوش PVC به راحتی تمیز شده و قابل شستشو می‌باشد. به دلیل تقاضای بالا، اغلب مشابه پارکت با طرح چوب تولید و روانه بازار می‌شود. با هدف افزایش دوام طولانی مدت کف‌پوش PVC و افزایش قوام مکانیکی معمولاً بر روی آن لایه‌ای می‌کشند که نقش محافظ داشته و در دو نوع ساده و آجدار موجود می‌باشد. نوع آجدار، به منظور جلوگیری از سرخوردن و جابجایی اجسام بر روی کف‌پوش دارای برجستگی‌های کوچک در سطح دکوراتیو آن می‌باشد.

Tags
1 نظر
  1. تارا

    بسیار عالی بود. مخصوصا کفپوش های اپوکسی

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *