نکته هایی برای انتخاب فرش

اکتبر, 2017 بدون نظر دکوراسیون منزل

یکی از عناصر کاربردی و در عین حال اثر گذار در چیدمان منزل فرش ها هستند. بدیهی است که استفاده از فرش می تواند گرما بخش، پوشاننده و در عین حال زینت بخش منزل باشد. بنابراین انتخاب فرش براساس آب و هوای هر منطقه و در عین حال متناسب با چیدمان و سلیقه فردی از اهمیت به سزایی برخوردار است. در ادامه به نکاتی که برای انتخاب فرش باید به آنها توجه شود می پردازیم.

  • برای انتخاب فرشی مناسب و ایده آل اولين قدم این است که نحوه استفاده از اتاق و نوع کاربرد آن  را در نظر داشته  باشيد. برای مثال، فرشی که در یک اتاق پذﯾرایی پر رفت و آمد و یا در یک اتاق ناھارخوری شلوغ انداخته می شود حتما باید قابليت پا خور بودن را داشته باشد و برای استفاده ھای طولانی مدت و مقاوم بودن در برابر گرد و غبار انتخاب شود ولی برای فضایی مانند اتاق خواب که مکانی برای استراحت است و چندان پررفت و آمد ھم نيست می توانيد از فرشی با جنسی لطيف و از طيف رنگ ھای روشن استفاده کنيد. با استفاده از این نوع فرش فضای اتاق نيز ملایم تر و لطيف تر نمایان می شود.

  • در دومين قدم بھتر است به سبک زندگی تان توجه خاصی داشته باشيد. اگر کودک نوپایی دارید ، بھتر است از طرح ھا و نقش ھایی استفاده کنيد که شلوغ و تيره ھستند و کثيفی را نمایان نمی کنند. اگر از آن دسته افرادی ھستيد که خانواده کم جمعيت دارید و عادت به رفت و آمد و شلوغی ندارید، بھتر است از فرشی که دارای نقوش کم و به رنگ روشن است، استفاده کنيد.

  • توجه داشته باشيد که فرش ھای تک رنگ تيره، مانند آبی نفتی، مشکی یا قھوه ای مایل به شکلاتی به سادگی لکه ھای روشن و یا دوده ھا را نمایان می کنند و فرش ھایی که دارای رنگ ھای بسيار روشن ھستند، مانند سفيد و یا کرم گرد و غبار و جای پا را نشان می دھند. اگر فرشی را برای محوطه بيرونی خانه می خواھيد، بھتر است محيط خارج خانه و ميزان آلودگی را در نظر بگيرید تا فرش جلوی در کثيف نمایان نشود.

  • اگر فضای کوچکی در خانه دارید و می خواھيد بزرگ تر نمایان شود، بھتر است از فرش ھایی که دارای رنگ ھای روشن ھستند استفاده کنيد و بالعکس اگر فضای خانه تان بسيار بزرگ و کم اثاثيه جلوه می کند، بھتر است که از فرش ھایی استفاده کنيد که دارای رنگ ھای تيره ھستند.

  • آن دسته از فرش ھایی که دارای چند رنگ مختلف ھستند و یا طرح ھایی تو در تو دارند، ذرات کوچک، غبار و خاک را کمتر از دیگر فرش ھا نشان می دھند. اگر خانه ای دارید که در معرض گرد و غبار و دوده قرار دارد، بھتراست یکی از ھمين انواع فرش ھا را انتخاب کنيد.

  • به نحوه استفاده و نوع کاربرد فرش ھا بسيار توجه داشته باشيد. به یاد داشته  باشيد آن دسته از فرش ھا که در بافت شان نایلون به کار رفته است و به اصطلاح فرش ھای نایلونی ناميده می شوند، بسيار با دوام و در برابر تغيير شکل بسيار مقاوم ھستند و به نسبت دیگر فرش ھا قيمت ارزان تری ھم دارند. تنھا اﯾرادی که این دسته از فرش ھا دارند این است که گرد و خاک را به سادگی به اطراف منتقل می کنند.

  • فرش ھای پشمی دارای ماندگاری زیادی ھستند و در برابر عوامل محيطی مقاومت بالایی دارند اما گرد و خاک به سختی از آنھا جدا می شود. پس برای مناطقی که گرد و خاک کمی دارند مناسب هستند.

در نهایت اینکه؛ سلیقه فردی ماست که در انتخاب فرش نقشی تعیین کننده دارد و می توان با در نظر گرفتن توصیه های بالا و تکیه بر سلیقه فردی به انتخابی شایسته رسید.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *