شاخص های مهم در چیدمان

اکتبر, 2017 بدون نظر دکوراسیون منزل

در این که  برای چیدمان یک فضا، صرف وقت، هزینه و سلیقه مهم است، شکی نیست. در اینکه مقیاس، شکل و ویژگی های محیط تأثیر زیادی در نتیجه دکوراسیون دارد هم شکی نیست. اما به غیر از اینها شاخص های مهم دیگری نیز هستند، که همواره تأثیر به سزایی در جلوه دکوراسیون دارند. این شاخص ها حتی باعث می شوند سبکی ارتقا یافته یا اساساً یک سبک جدید، برای دکوراسیون تعریف شود. برخی از اینها چندان غریب و نا آشنا نیستند و چه بسا شما هم با آنها سر و کار داشته اید. زیرا ممکن است هر فردی بر مبنای سلیقه خود، یک یا چند مورد از این معیار ها را جهت دکوراسیون داخلی بپسندد و در خانه خود به کار گیرد. در ادامه قصد داریم که 6 شاخصه مهم در چیدمان را مورد بررسی قرار دهیم.

  • متقارن بودن

با قرار دادن دو عنصر مشابه در دو طرف یک نقطه کانونی که اصطلاحاً به آن، مرکز تقارن گفته می شود؛ به راحتی توازن و قرینگی در چیدمان یک محیط ایجاد می گردد. به عنوان مثال دو مبل تک نفره در دو طرف شومینه یا دو آباژور مشابه در دو طرف کاناپه. تقارن یکی از شاخص های محبوب و پرطرفدار در چیدمان است که سبب می شود جلوه و احساس دکوراسیون، رنگ و بویی رسمی تر به خود بگیرد.

  • مینیمالیست

هر چه به فضای خلوت تر و عناصر ساده و ظریف، علاقه بیشتری داشته باشید به این معنی است که بیشتر طرفدار مینیمالیست هستید. امروزه چیدمان مینیمال رایج و پر طرفدار است. شاید این امر به دلیل آرامش و راحتی ای است که از ویژگیهای این سبک محسوب می شود. میزهای گرد و اکسسوری های کم و ساده، به ایجاد این شاخص کمک شایانی می کند.

  • متعادل بودن

از ارکان مهم آرامش و راحتی یک چیدمان، وجود تعادل در آن است. دکوراسیونی که در آن به تعادل توجهی نشده باشد هر چقدر هم که وقت و هزینه برای آن صرف شده باشد، هیچ سلیقه ای را راضی نمی کند. پس گاهی حتی بد نیست که شما هم  برای خلق چیدمانی متعادل؛ ساختار شکنی کنید. برای مثال چهار مبل تک نفره را با چیدمانی گرد روبروی هم قرار دهید. به جای یک میز سخت با لبه های تیز و آزار دهنده، از یک میز گرد در مرکز چیدمان استفاده کنید.

  • سرگرم کننده بودن

چیدمان و دکوراسیون یکی از فضاهای اصلی خانه، حتی اتاق نشیمن؛ لازم نیست که حتماً به شکل جدی و خشک باشد. می توان قسمتی را به تفریح و سرگرمی اختصاص داد.

  • استفاده از آثار هنری

هر کسی با هر سلیقه ای هنر را می ستاید و یک اثر هنری، برای هر سلیقه ای خوشایند و قابل احترام است. حتی اگر سبک ین اثر هنری خاص، مطابق با سبک غالب و یا مورد پسند همه سلیقه ها نباشد؛ باز هم آن اثر خوشایند به نظر می آید و بر ارزش چیدمان می افزاید.

  • هارمونی و هماهنگی محیطی

اصل هارمونی نمی گوید که در چیدمان یک محیط، باید عناصر تشکیل دهنده مجموعه؛ مثلاً مجموعه مبل ها، متحد الشکل و همسان باشند. بلکه می گوید همه عناصر در عین غیر همسان و متفاوت بودن با یکدیگر باید با هم در هماهنگی و ارتباط معناداری باشند. طوری که با یک نگاه، بتوان نمای کلی منسجم و هماهنگی را مشاهده کرد.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *