سبک آشپزخانه مدرن

اکتبر, 2017 بدون نظر دکوراسیون آشپزخانه

تمایز سبک مدرن از معاصر چنان دشوار است که در عمل، اغلب مکان ها، هم داری سبک مدرن و هم دارای سبک  معاصر هستند، زیرا افراد معمولاً از شاخصه های هر یک از این سبک ها به جای یکدیگر و جا به جا استفاده می کنند و نتیجه آنکه، فضایی با سبک تلفیقی مدرن و معاصر خلق می شود. گر چه شباهت زیادی بین این دو سبک وجود دارد، اما مطمئن تفاوتهای بارزی در جلوه و حتی مفهوم لغویشان است. به این شکل که معنا و مفهوم لغوی معاصر، تنها مشتمل بر زمان فعلی و حال حاضر است. در حالی که مدرن اشاره به یک سبک مستقل در طراحی داخلی دارد که از اوایل تا اواسط قرن بیستم را در بر می گیرد و پیدایش آن در مقابل سبک های کلاسیک و سنتی قبل از انقلاب صنعتی بوده،که شکلهای متفاوتی را ارائه می دهد. به بیانی ساده،هر چیزی که سنتی نباشد مدرن است و در جایگاه مخالف آن قرار می گیرد. ولی آنچه در ایام خاصی مدرن محسوب می شده لزوماً در زمانهای دیگر مدرن نیست. برای مثال لباس هایی که زمانی به دلیل تفاوت چشم گیر با لباسهای سنتی؛ واقعاً لباس مدرنی محسوب می شدند، اما اکنون نه تنها مدرن نیستند بلکه به عنوان آنتیک شناخته می شوند.

در دکوراسیون داخلی نیز، آشپزخانه مدرن؛ آشپزخانه ای است که سبکش با شاخصه ها و ویژگیهای سنتی در تقابل قرار دارد. در این مطلب قصد داریم به بیان ویژگیهای آشپزخانه مدرن بپردازیم و 8 عنصر مهم چنین آشپزخانه ای را به شما معرفی کنیم. قبل از آن اشاره به دو نکته ضروری می باشد:

  • هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از رنگ های متنوع در آشپزخانه مدرن وجود ندارد. می توان رنگ های مختلف را در چارچوب اصول و قوانین این سبک، در دکور آشپزخانه مدرن استفاده کرد.
  • سبک و نوع معماری فضا می تواند به سبک دکوراسیون آشپزخانه ارتباطی نداشته باشد. به این معنا که سنتی یا کلاسیک بودن معماری خانه و آشپرخانه، برای دکور کردن آشپزخانه مطابق با سبک مدرن؛ ممنوعیت و محدودیتی ایجاد نمی کند. پس چنانچه که در خانه ای با معماری سنتی سکونت دارید ولی به سبک مدرن علاقمندید، هیچ نیازی به معماری جدید و اصلاح ساختار بنا ندارید و فقط کافی است معیارهای گفته شده را در تزئین و دکوراسیون داخلی آشپزخانه اتان به کار بندید و از داشتن یک آشپزخانه با سبک مدرن لذت ببرید.

در ادامه به 8 عنصر کلیدی آشپزخانه مدرن می پردازیم:

  1. در های کابینت تخت و مسطح: از مهم ترین شاخصه های آشپزخانه مدرن که به شکل قابل توجهی تعیین کننده است و با قدرت، سبک مدرن را در آشپزخانه به نمایش می گذارد؛استفاده از درهای تخت و مسطح برای کابینت هاست. البته نمی توان گفت که از درهای غیر مسطح در آشپزخانه مدرن استفاده نمی شود، اما با چنین درهایی برای کابینت، آشپزخانه مدرن شما ناقص بوده و نمی توان به راحتی و به شکل کامل آن را مشمول سبک مدرن دانست.
  2. کابینت هایی با ساختار یک دست و بدون فریم: یکی دیگر از شاخصه هایی که در سبک و جلوه دکوراسیون آشپزخانه مدرن نقش به سزایی دراد؛ این است که نمای کابیت ها علاوه بر تخت و مسطح بودن، فاقد فریم و مرز بندی جدی باشند. زمانی که در کابینت بدون فریم بسته است هیچ گونه فریمی قابل مشاهده نیست و تنها حدود 3 میلیمتر فاصله، به صورت خطی باریک بین پانل ها دیده می شود. به این کابیت ها، کابینت های یورو نیز گفته می شود. یادمان باشد یکی از شاخصه های جلوه سبک مدرن، سادگی و یکپارچگی است.
  3. دستگیره های صیقلی و ساده برای کابینت و کشوها: هر چه دستگیره کشوها و کابینت ها ساده تر و خطی تر باشند، مدرنترند و بیشتر برای این سبک تعریف می شوند. دستگیره های C شکل هم می توانند گزینه های مناسبی برای آشپزخانه مدرن باشند. اما دستگیره های لوله ای ساده و کشیده که به صورت عمودی و یا افقی، روی کابینت ها و کشوها نصب می شوند مناسب تر برای آشپزخانه مدرن اند.
  4. فقدان هر گونه تزئینات و عدم استفاده از عناصر شلوغ: خلوتی و فقدان هر گونه تکلف و تزئینات، در حقیقت امضای سبک مدرن است و سبب تمیز سبک مدرن از معاصر است. اشکال و طرحهای گوناگون، در قالب مواد مختلف از جمله دیوار پوش و پرده  و… از شاخصه های سبک معاصر است. اما در آشپزخانه های مدرن تقریباً هیچ گونه طرح و نقشی قابل مشاهده نیست. بلکه همه مواد و بافت ها، در ساده ترین و مسطح ترین حالتشان انتخاب و استفاده می شوند.
  5. تکیه بر زیبایی مواد اولیه: درست است که گفته شد آشپزخانه مدرن باید فاقد تزئینات و طرح و نقش باشد، اما گاهی وجود مقدار کمی تزئین؛ آن هم از نوع طبیعی اش خالی از لطف نیست.
  6. تأکید بر خطوط افقی: شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید که در آشپزخانه های مدرن، خطوط مدرن الزامی است و حضوری بارز و برجسته دارند. پس سعی کنید خطوط افقی را در غالب دستگیره های کابینت و کشو و نیز لبه های کانتر و قسمتهای تحتانی کابینت ها، در آشپزخانه خود به کار ببرید.
  7. استفاده از عناصر و وسایل متناسب با سبک: زمانی قصد دارید برای آشپزخانه مدرن خود مبلمان و عناصر لازم مانند لوستر، میز و صندلی یا صندلی کانتر انتخاب کنید، باید گزینه هایی را برگزینید که متناسب با سبک مدرن باشد. عناصری ساده با خطوطی بارز و فاقد هر گونه تزئینات و زینت آلات گزینه های مناسبی برای انتخاب یک آشپزخانه مدرن محسوب می شوند.
  8. جزئیات و عناصر صنعتی: یکی دیگر از چاشنی و مکمل های آشپزخانه مدرن، بی شک عناصر عاری از هرگونه تزئینات و زینت آلات است. برای مثال کفپوش یا دیوارپوش بتنی از جمله گزینه های صنعتی اما بسیار سازگار و مناسب برای آشپزخانه ای با سبک مدرن محسوب می شود.
Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *