کاربرد روانشناسی در دکوراسیون داخلی

نوامبر, 2017 بدون نظر روانشناسی در دکوراسیون

آیا تا کنون به تأثیر روانشناسی دکوراسیون داخلی بر احساسات و روحیات خود فکر کرده اید؟ یا به تأثیری که تزیینات و دکوراسیون منزل بر احساس لذت ما می گذارد فکر کرده اید؟ اینها مواردی است که نمی توان از آن غافل شد. اگز توجه  کرده باشید در بعضی اتاقها گذز زمان را احساس نمی کنید و دوست دارید که بیشتر وقت خود را در آنجا بگذرانید. دلیل آن می تواند تأثیری باشد که دکور آن فضا بر روان شما گذاشته است. اگر علاقمندید که با استفاده از روانشناسی، منزل خود را به جایی زیبا و آرامش بخش تبدیل کنید، با ما همراه باشید.

  • چیزی را که دوست دارید انتخاب کنید

اولین قدم استفاده از روانشناسی دکوراسیون داخلی این است که همیشه آنچه را که دوست دارید برای خانه خود انتخاب کنید.شاید توجه کرده باشید، که وقتی در احاطه چیزهایی هستید، که دوست دارید ، خیلی خوشحال تر هستید . بنابراین، اگر رنگ دلخواه شما زرد است از آن در ترکیب رنگی خود استفاده کنید.  و به یاد داشته باشید، حتی می توانید از تغییرات جزیی شروع کنید و از ترکیب رنگ مورد علاقه اتان در جزییات استفاده کنید. زیرا فقط یک تغییر در الگوهای رنگ باعث تغییرات بسیار بزرگی می شود. آن گاه می بینید تمایل بیشتری به سپری کردن وقت در اتاقتان خواهید داشت.

  • هر اتاق باید روح خود را داشته باشد

خیلی مهم است که وقتی خانه خود را دکور می کنید، به احساس هر اتاق با توجه به کاربری خاص آن فکر کنید و به همین ترتیب آن را دکور کنید. وقتی می بینید که جزئیات کوچکی مانند پرده، فرش و قطعات مختلف مبلمان و نحوه چیدمان آنها چه تاثیر شگرفی می تواند بر روحیات شما بگذارد، شگفت زده خواهید شد. این یکی از اعجازهای کاربرد روانشناسی دکوراسیون داخلی است. به عنوان مثال، اجازه دهید با اتاق نشیمن شروع کنیم.

اتاق نشیمن جایی است که اعضای خانواده معمولاٌ وقت آزاد خود را با هم در آن سپری می کنند. طبیعتاً اتاق نشیمن باید از احساسات مثبت لبریز باشد و حس صمیمیت را القا کند. برای ایجاد این احساس در طراحی داخلی، بهتر است از رنگهای روشن استفاده شود. استفاده از رنگهای روشن علاوه بر حس آرامش، شادی و روشن شدن اتاق باعث می شود که اتاق نیز بزرگتر به نظر برسد. یکی دیگر از عواملی که باید به آن توجه شود، این است که اتاق  به لحاظ ظاهری برای ایجاد صمیمت پر رونق باشد و بتوانیم وقت زیادی را در آنجا سپری کنیم. به عنوان مثال مبلمان در اندازه های بزرگتر و راحتی، کاربردی تر از مبلمان کوچک و رسمی است. (برای مطالعه بیشتر در زمینه چیدمان اتاق نشیمن اینجا کلیک کنید.)

اما برای اتاق خواب چیزی که در درجه اول مهم است، راحتی و آرامش است، بنابراین استفاده از رنگ های گرم را توصیه می شود. با این حال، اگر مطمئن نیستید که چگونه احساس آرامش را از طریق دکوراسیون انتقال دهید، با یک مشاور دکوراسیون مشورت کنید. در آینده بیشتر به چیدمان و دکوراسیون اتاق خوابها خواهیم پرداخت.

  • رنگ های مختلف – احساسات مختلف

استفاده از رنگهای طبیعی مانند قهوه ای نیز در روانشناسی دکوراسیون داخلی توصیه می شود زیرا به شما کمک می کند که احساس آرامش کنید. با این حال، آن را بیش از حد استفاده نکنید، از این  رنگ میتوانید در طرح پرده یا تزیینات پرده و مبلمان یا کوسن ها استفاده کنید. استفاده از رنگ سفید برای مبلمان اتاق نشیمن شما هم ظرافتی خاص ایجاد خواهد کرد، که احساس آرامش را به مهمان شما برای رفع خستگی می دهد. با این حال، در نظر داشته باشید که استفاده بیش از حد از رنگ سفید درست نیست، زیرا این احساس را به شما می دهد که در بیمارستان زندگی هستید.  این باعث می شود که محیط احساسات مثبتی را القا نکند. در نهایت، در استفاده از رنگ آبی دقت کنید، آبی تیره و در کل رنگهای تیره می تواند موجب احساس غم و ناراحتی شود، در عوض، انتخاب سایه ای از آبی روشن باعث ایجاد فضای روشن تری برای آرامش و همچنین تسکین چشم می شود.

  • فنگ شویی را در نظر بگیرید

طبق گفته کارشناسان فنگ شویی، اگر میخواهید در منزل خوب خود زندگی آرام و بدون استرس داشته باشید، باید عناصر طبیعی را در طراحی دکوراسیون خانه خود وارد کنید. در ادامه نگاهی به چگونگی پیاده سازی فنگ شویی خواهیم داشت:

  •  حضور حداکثر نور طبیعی درمنزل:هیچ چیز افسرده تر از یک خانه بدون پنجره نیست. روشن بودن اتاق علاوه بر اینکه موجب می شود فضا بزرگتر به نظر برسدر، به تمرکز شما هم کمک می کند، بنابراین شما می توانید زمانی که در خانه هستید بسیار کارآمدتر باشد.
  • استفاده از عناصر طبیعی: تا حد امکان سبز شوید. گیاهان نه تنها فضای خانه را تازه می کنند، بلکه هوا را هم بهبود می بخشند و اکسیژن کافی را به شما می دهند، گیاهان می توانند تاثیر مثبتی نیز بر الهامات شما داشته باشند.
  • خانه خود را تقسیم بندی کنید: هر چیزی در جای مناسب خود قرار گیرد، به عنوان مثال، تلویزیون فقط باید در اتاق نشیمن شما حضور داشته باشد. جایی که اتاق کار شماست باید به گونه ای باشد که بر روی انجام کار خود متمرکز شوید. یا اتاق خواب باید یک فضای آرام برای آرامش، عشق و گذران وقت با همسرتان باشد. اگر به این مسائل اعتقادی ندارید، یک بار آن را امتحان کنید و تلویزیون را فقط در اتاق نشیمن تماشا کنید. ما تضمین می دهیم که پس از چند روز شما احساس شادی بیشتری خواهید کرد و کمتر استرس خواهید داشت. این امر در مورد تلفن همراه شما هم صادق است. آن را با خود به رختخواب نبرید.

همانطور که می بینید، استفاده از روانشناسی دکوراسیون داخلی در طراحی دکور خانه شما می تواند به میزان قابل توجهی بر روی شما تاثیر بگذارد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام جزئیات را در نظر گرفته اید. برای آن خوب وقت بگذارید و از سوال کردن خجالت نکشید. با این حال، در نظر داشته باشید که همه ما متفاوت هستیم و سلایق مختلفی داریم، بنابراین نباید هر چیزی را به صورت کورکورانه دنبال کنیم، هر انتخابی که می کنیم باید با توجه به علایق و شخصیت خودمان باشد.

این متن ترجمه آزادی از Psychology of Interior Design: How Decor Affects Your Emotions at Home می باشد.
مترجم: نرگس عسکری

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *