نکته هایی برای چیدمان سنتی

اکتبر, 2017 بدون نظر دکوراسیون

اگر شما از هرج و مرج و بی قانونی سر گیجه می گیرید، فیلمهای قدیمی را دوست داردید و از دیدن خانه های قدیمی با یک حوض آبی رنگ که اطراف آن را گلدانهای شمعدانی زینت داده است محظوظ می شوید و آرامش می گیرید، شما از طرفداران سبک سنتی هستید.

شاید برخی از ما با شنیدن کلمه سنتی بلافاصله محیطی مالامال از عناصر قدیمی، پر زرق و برق، بزرگ و سنگین به ذهنمان متبادر شود. با این و صف اگر فقط مبلمان عتیقه و پارچه های گلدار را نماد و شاخصه سبک سنتی بدانیم، طبیعی است که به نظر رسد این سبک خیلی زود از مد افتاده و کهنه خواهد شد. اما در واقع امر، سبک سنتی فضایی متفاوت و فراتر از این حرفهاست. تا حدی که اگر به درستی شناخته شود، آنطور که باید و شاید از گذشته الهام بگیرد و در عین حال با خلاقیت و ابتکار درآمیزد؛ سبکی است  به غایت راحت، دوست داشتنی با احساسی آشنا، سبکی که اگر به درستی چیدمان و تنظیم شود، تاریخ مصرفی نخواهد داشت و هرگز از مد افتاده  نمی شود، در نتیجه با ابهت و صلابت؛ ماندگار خواهد بود. یکی از دلایلی که یک مکان با دکوراسیون سبک سنتی برای مدتی طولانی محبوب و خوشایند می ماند، گرما، راحتی و حال خوش و دلچسبی است که این سبک در محیط پدید می آورد. وجود رنگ ها و طرح های با وقار به همراه نظمی تعریف شده، از دیگر اموری است که پذیرفتن و زندگی کردن با این سبک را آسان، دلپذیر و پرطرفدار می کند. در ادامه به ویژگیهای سبک سنتی خواهیم پرداخت. اگر به این سبک علاقه دارید با ما همراه باشید.

1/ گوشه های نرم

یکی از ویژگیهای دکوراسیون سنتی ایده آل وجود کنج ها و گوشه های منحنی و نرم است. می توان گفت که راحتی و آرامشی که در این سبک احساس می شود، تا حد زیادی مرهون همین زوایای نرم و عدم وجود گوشه های تیز در آن است.

2/ قرینه سازی 

در سبک سنتی،چیدمان عناصر مختلف کاملاً رسمی صورت می گیرد و قرینه سازی هم یکی از مهم ترین شاخص های رسمی بودن است. این قرینه سازی را می توان با یک جفت عنصر مشابه به وجود آورد، به عنوان مثال یک جفت شمعدان، نصب قابهای متعدد بر دیوار به صورت قرینه و منظم؛ در این صورت می توان با قرار دادن یک آینه بلند قدی در مقابل دیوار و یا استفاده از یک قالیچه با شکلی نامنظم؛ به دکوراسیون متقارن سنتی حرکت و پویایی داد.

3/استفاده محافظه کارانه از رنگ

رنگهای آرام و ملایم، که معمولاً در رده رنگ های خنثی یافت می شوند؛ مناسب ترین رنگ برای سبک سنتی است. رنگهایی مثل کرم، بژ، خاکستری مایل به قهوه ای و قهوه ای مایل به زرد از رنگهای مناسب برای این سبک هستند. در میان رنگ های خانواده هاب قرمز و قهوه ای، سبز و آبی های سیرتر هم، مناسب هستند و به سبک سنتی؛ زیبایی و جلوه چشمگیری می دهند. سبز بهاری، یاسی، آبی ملایم و لیمویی روشن از جمله رنگهای مناسب برای سبک سنتی به شمار می روند.

4/ استفاده از چوب هایی با تناژ قوی

چوب گردو، گیلاس، چوب ماهگونی و بلوط که همگی جرو چوب های تیره رنگ و قوی هستند. وجود آنها در دکوراسیون  به صورت جدی در قسمتهایی مثل کفپوش، به تعریف هر چه بهتر و بیشتر سبک سنتی کمک می کند. کفپوش چوبی سنتی می تواند بدرخشد و خودنمایی کند، راه آن هم این است که آن را نه کاملاً عریان رها کنید و نه قسمت وسیعی از آن را، زیر قالیچه ای بزرگ مخفی کنید، بلکه می توانید با لایه بندی کفپوش به کمک قالیچه ای مناسب از لحاظ اندازه و سبک، بر تأثیر گذاری آن به طرز چشک گیری بیافزاید.

5/ گچبری و ابزارهای گچبری بارز و با شکوه

گچبری ها و ابزارهای گچی بر جسته روی قسمتهای مختلف دیوار و سقف، یکی از شاخص هایی است که دکوراسیون سنتی با آن تعریف می شود. یکی از زیباترین و تأثیر گذارترین جلوه دهنده های دکور سنتی، یا گچبری و طرحهای مجلل برجسته کامل می شود؛ کار روی دور تا دور شومینه است، هر چه چیدمان ساده و خلوت تری در جلو شومینه داشته باشید، باعث درخشش بیشتر گچبری و طرح های روی شومینه است.

6/ فرشهای چشم گیر

یک فرش با شکوه و دستباف را می توان به عنوان قدرتمندترین و تعیین کننده ترین عنصر در یک سبک سنتی معرفی کرد. پس به یاد داشته باشید که فرشی که برای دکور سنتی خود انتخاب می کنید، هر چه از نقوش اصیل تر و رنگ بندی قوی تر برخوردار باشد؛ از تأثیر گذاری بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.

7/ لوستر های مجلل و پر تلألو

لوسترهای فلزی یا چوبی ساده را به طور کلی فراموش کنید. زیرا آنچه برازنده و مناسب یک سبک سنتی است، لوسترهای مجلل با آویزهای کریستال است. این گونه لوسترها از لحاظ اندازه، تراکم و تعداد شاخه ها دارای تنوع زیادی هستند که شما باید  با توجه به ابعاد فضای مدنظر؛ مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

8/طرح های زیبا

منسوجات طرح دار با طرح های چشم نواز و زیبا، از ارکان مهم یک چیدمان سنتی محسوب می شود. منسوجات راه راه، گلدار و چهارخانه و ترمه، طرح جاجیم و گلیم و پارچه هایی با طرح و نقش از جمله طرح های مناسب و زیبایی هستند که به صورت متعادل و هماهنگ، با طرح های ساده همنشین شده و ترکیبی جذاب و گیرا ارائه می کنند.

9/پرده های مزین

پرده ها در سبک سنتی معمولاً از پارچه های سنگین و شکیلی مانند مخمل یا ساتن ضخیم هستند که برای پوشش پنجره ها مورد استفاده قرار می گیرند، خصوصاً  وقتی با یراق و منگوله ها؛ حاشیه دوزی و ترئین شده باشند. اما برای اینکه این نوع از پرده،به زودی دل را نزند و از مد افتاده به نظر نرسد، بهتر است پارچه سنگینی که برای آن انتخاب می کنید؛ بدون طرح و با دارای طرح های محو باشد. ضمناً استفاده از والان نیز به همراه پانل های پرده، سبک سنتی کاربرد قابل توجهی دارد.

10/اکسسوری های مناسب 

دیوارهای سرد و خالی برای هر دکوراسیون و در هر سبکی، ناخوشایند هستند. به علاوه برای هر سبک، باید از اکسسوری های مناسب با همان استفاده کرد که سبک، بهتر و کامل تر تعریف شود. حاصل این دو مقدمه، استفاده بهینه از اکسسوری های متناسب با سبک سنتی بر روی دیوارهای محیط است تا فضا، در دید ناظران شیک تر و زیباتر جلوه گر نماید. مجموعه ای در هم آمیخته از قابها که بعضی تصاویر رنگی جدید در سینه دارند و برخی عکس های سیاه و سفید نوستالژیک، جزو اکسسوری های مناسب برای اغلب سبک ها به شمار می روند. ضمن آنکه تعادل مورد نظر را نیز تأمین خواهد کرد.

11/ استفاده از پشتی و قالیچه سنتی

یکی از شاخصهای دکوراسیون سنتی استقاده از پشتی های سنتی دست بافت و قالیچه و استفاده از گلیم و جاجیم در چیدمان منزل است. که ضمن ایجاد حس نوستالژیک گرمی و آرامش خاصی به فضا می دهد.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *